Rodzice kontra teściowie – jak się przygotować?

Rodzice kontra teściowie - jak się przygotować?

O napiętych relacjach między teściami a synowymi czy zięciami mówi się wiele, natomiast mało miejsca poświęca się tematyce relacji rodzice-teściowie. Tymczasem partnerzy nierzadko borykają się z problemami na tym tle, zwłaszcza jeśli obie strony mają zupełnie inne poglądy i wywodzą się z innych grup społecznych. Jak się przygotować do pierwszego spotkania rodziców narzeczonych?

Spotkanie rodziców narzeczonych – kiedy powinno się odbyć?

Narzeczeni najczęściej odwlekają moment, w którym ich rodzice spotkają się po raz pierwszy. Mają wiele obaw, zwłaszcza jeśli obie strony prezentują inne poglądy, zupełnie inaczej podchodząc do życia. Niemniej jednak przychodzi czas, w którym spotkanie rodziców przed ślubem staje się nieuniknione. Pojawia się pytanie, kiedy właściwie powinno się ono odbyć.

Zgodnie z tradycją pierwsze spotkanie rodziców narzeczonych inicjowane jest przez matkę i ojca panny młodej i ma miejsce już na kilka miesięcy przed ślubem. Wiele zależy tutaj od tego, czy rodzice pomagają parze młodej w organizacji ślubu i wesela, czy też młodzi podejmują się tego zadania we własnym zakresie. Pierwsze spotkanie musi bowiem przebiegać w miłej atmosferze i powinno mieć na celu przede wszystkim poznanie się. Nie należy więc łączyć go na przykład z wybieraniem restauracji czy zespołu muzycznego na przyjęcie weselne.

Pierwsze spotkanie z teściami może odbywać się w domu rodzinnym panny młodej, choć coraz częściej strony wybierają neutralny grunt, na przykład kawiarnię. Takie rozwiązanie pozwala poczuć się komfortowo. Nie zobowiązuje także do zaproszenia gości do domu pana młodego w przyszłości.

Pierwsza wizyta rodziców u przyszłych teściów syna lub córki – jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u przyszłych teściów syna lub córki budzi wiele emocji. Z jednej strony rodzice bardzo chcą poznać rodziców partnera/partnerki swojego dziecka, z drugiej strony czują swego rodzaju niepewność. Pierwsza wizyta nie jest również obojętna narzeczonym. Niemniej jednak najważniejsze jest w tym przypadku nastawienie. Nie należy zastanawiać się, czy strony przypadną sobie do gustu – ostatecznie nie chodzi o to, aby nawiązała się między nimi jakakolwiek relacja. Pierwsze spotkanie rodziców narzeczonych to szansa na zapoznanie się, a także ustalenie pewnych szczegółów dotyczących ślubu.

Jednocześnie w czasie rozmowy nie należy poruszać tematów związanych z polityką czy wiarą, gdyż są one uważane za drażliwe. Wszelkiego rodzaju tematy, w kontekście których można mieć różne opinie, nie powinny być omawiane. W przeciwnym razie już na pierwszym spotkaniu może dojść do ostrej wymiany zdań, która oczywiście nie jest pożądana. Dzieci powinny też uczulić swoich rodziców na to, jakich kwestii lepiej nie poruszać przy wspólnym stole. Trudno bowiem rozmawiać wyłącznie na tematy oficjalne, lecz z drugiej strony warto wiedzieć, które sprawy mogą wywołać poruszenie.

Poza wypracowaniem odpowiedniego podejścia do spotkania nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Warto zachowywać się naturalnie, wybierając strój adekwatny do miejsca, w które się udajemy. Jeśli spotkanie w domu dla jednej lub drugiej strony wiąże się z dyskomfortem, możemy wybrać się do restauracji czy kawiarni – takie rozwiązanie jest coraz częściej praktykowane i nie świadczy o braku kultury czy niechęci do gości. Czasami neutralny grunt będzie lepszy zarówno dla rodziców, jak i teściów, którzy będą mogli nabrać pewności siebie, rozmawiając jak równy z równym, bez żadnej przewagi.

Pierwsze spotkanie z teściami – szansa na dobrą relację

Pierwsze spotkanie z teściami może być podłożem dobrej relacji łączącej dwie strony. Nie zawsze nawiązuje się między nimi przyjaźń czy nawet głębsza znajomość, jednak ważne, aby umieli oni ze sobą rozmawiać, przynajmniej na ważniejsze tematy. Warto przy tym pamiętać, że najważniejsza jest tak naprawdę relacja łącząca dziecko z jego partnerem/partnerką, natomiast pozostałe kwestie pozostają w tle.