Jaka muzyka powinna pojawić się na weselu?

muza weselna

Wszyscy z góry zakładają, że wesele będzie udaną imprezą. Aby tak faktycznie było należy zadbać o pewne elementy, które będą odpowiedzialne za sukces całej imprezy. Jednym z nich jest sala weselna. Drugi element to dobre jedzenie. Trzeci to zgrana ekipa gości. Czwarty element to DJ lub zespół, który zadba o odpowiednią oprawę muzyczną. Jak widać – tak niewiele potrzeba do szczęścia. Pamiętajmy, że dobór muzyki weselnej zależny jest w dużej części od Pary Młodej. Repertuar należy dobrać, biorąc pod uwagę nie tylko gusta swoje, ale także swoich gości.

Elastyczna muza weselna

Poszukując zespołu lub DJ na wesele należy brać pod uwagę takie osoby, które są elastyczne i oferują w swoim repertuarze piosenki z różnych gatunków, jak również z różnych epok muzycznych. Do tego każda osoba zajmująca się graniem na takich imprezach, jak wesela, urodziny, itd., powinna zdawać sobie sprawę, że obowiązuje pewien schemat gry. Pierwsza piosenka na weselu to oczywiście wybrany pierwszy taniec Pary Młodej. Niekoniecznie musi to być jakiś wolny utwór. Dzisiaj pary są otwarte w tym temacie i wybierają dosłownie wszystko – nawet, szalone klubowe hity, które kochają.

Potem czas na to, aby goście ruszyli na parkiet. Po pierwszym tańcu Pary Młodej powinna zabrzmieć piosenka pogodna. Zaraz za nią powinno wybrzmieć coś szybszego. Na takie utwory można przeznaczyć nawet do trzech piosenek. Zaraz za nimi powinno pojawić się coś jeszcze szybszego, coś do poskakania, aby radosna i żywiołowa atmosfera udzieliła się gościom. Na takie szalone podskoki można przeznaczyć do dwóch utworów. Zanim wszyscy zaśpiewają słynne „A teraz idziemy na jednego” czas na coś spokojniejszego. Piosenka na uspokojenie, aby goście ze spokojem mogli udać się do stołów na chwilowy odpoczynek.

Muza weselna dla wszystkich

Zespół/DJ na weselu gra dla wszystkich. Nie tylko dla Pary Młodej, dla nowych teściów, dla rodziców. Dosłownie dla wszystkich gości, wliczając w to nawet przedszkolaki biegające na parkiecie. Muzyka być być jak najbardziej dopasowana do potrzeb wszystkich gości. Preferowana jest muzyka taneczna. Aczkolwiek jest to bardzo szerokie pojęcie. Uściślając należy wybierać takie gatunki muzyczne, jak klasyka disco polo, nowe i popularne hity disco polo, pop. Niektórzy pozwalają sobie także na rocka – chociaż jest to już indywidualny wybór poszczególnych par. UWAGA! Na tradycyjnym, polskim weselu nie może zabraknąć przyśpiewek weselnych. Chyba, że dana Para Młoda wyraźnie zaznaczy, iż nie życzy ich sobie na swojej imprezie. Warto ten fakt uzgodnić przed samą imprezą weselną.

Ulubione kawałki Pary Młodej

Wesele to impreza Pary Młodej, dlatego nie może zabraknąć na niej ulubionych piosenek. Może są takie utwory, które darzymy sentymentem? Pierwszy pocałunek? Pierwszy, wspólny taniec? Jeżeli są takie hity, które chodzą po głowie Pary Młodej, to należy o nich powiedzieć. Z reguły przyszli Nowożeńcy mogą sporządzić listę, gdzie umieszczają około trzydziestu utworów, które sobie życzą. Nie opłaca się więcej, ponieważ to i tak jest już dużo. Zgodnie z tym zespół/DJ zorganizują poszczególne bloki muzyczne. Piosenki nie będą raczej grane jedne po drugim. Zostaną wplecione w poszczególne motywy, dzięki czemu rzadziej wszyscy będą schodzić z parkietu. Wybierając tą listę utworów do przekazania można kierować się indywidualnym gustem muzycznym. Przy czym, osoby kochającego ostrego rocka lub heavy metal powinny pamiętać o tym, że raczej nie jest to muzyka weselna. Kilka utworów, maksymalnie pięć – owszem. Większa ilość może sprawić, że goście niechętnie będą podchodzić do zabawy na parkiecie.

Muza weselna dla wielu pokoleń

Wesela to spotkania, które gromadzą członków rodziny z różnych pokoleń. Co z tego, że myśmy ukochali przeboje z lat 90tyych, skoro nasi dziadkowie wychowali się na muzyce przedwojennej? Jeżeli takie osoby będą na weselu, to nie należy ich pomijać. Zespół/DJ musi być przygotowany na taką okoliczność. Seniorzy na pewno ucieszą się słysząc przeboje ze swoich lat młodości. Zresztą nie tylko oni, ponieważ nie zapominajmy o swoich rodzicach i wielu innych osobach, jakie będą na sali. Podczas omawiania muzy weselnej z zespołem, należy wspomnieć o tym, jeżeli oni sami nie wyjdą z inicjatywą. Dobry DJ jest zawsze przygotowany na to, aby zagrać muzyczne przeboje z lat 60tych, 70tych, 80tych, 90tych i współczesnych.

Zakazana muza weselna

Tak, jest zakazana muza weselna i nikogo ten fakt nie powinien dziwić. Takie piosenki nie mają oficjalnych tytułów. Listy z takimi utworami nie znajdziemy w internecie. Sala weselna to nie kościół. Tutaj można grać wszystko. Zakazana muza weselna to takie piosenki, których nie chce Para Młoda. Mając takie utwory w swoich głowach, od razu wspomnijmy o nim zespołowi/DJ’owi. Żadna z tych osób nie siedzi w głowie przyszłej Pary Młodej i na pewno nie będą chcieli nikomu wyrządzić umyślnie krzywdy. Listę zakazanych utworów także należy przygotować z odpowiednich wyprzedzeniem.

Coś do pośpiewania

Muza weselna do śpiewu – czy takie coś jest w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Podczas zabawy weselnej ludzie kochają śpiewać. Tak, alkohol i dobra zabawa sprawiają, że ludzie chętnie popisują się swoimi umiejętnościami wokalnymi. Nawet, jeżeli są one dość wątpliwe – w końcu to wesele. Tutaj wszystko jest możliwe, łącznie ze śpiewem. Każda osoba, która na poważnie zajmuje się graniem na tego typu imprezach powinna zagrać takie utwory, które czasem będzie można zaśpiewać.

Dobra muzyka i znane, kochane przeboje sprawią, że nikt nie będzie miał ochoty siedzieć przy stole.