5 zasad stosowania kremów z SPF

5 zasad stosowania kremów z SPF

Stosunkowo często możemy usłyszeć o tym, że ktoś decyduje się na kosmetyki z SPF. Czy zastanawiamy się nad tym, z czego to wynika? Co sprawia, że niejeden krem SPF cieszy się dużym zainteresowaniem? Warto korzystać z dobrych rozwiązań, ale bardzo ważne jest też to, abyśmy wiedzieli, jak działają dane kosmetyki.

Krem SPF – co to?

Często mamy okazję usłyszeć o tym, że wystawianie skóry na słońce powinno wiązać się z zastosowaniem filtrów ochronnych. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że różnie z tym bywa. Tymczasem chodzi o wpływ, jaki promieniowanie ma na włókna kolagenowe i starzenie się skóry. Istotne jest też to, że chodzi o coś, czego nie zawsze można uniknąć. Zdarza się, że możliwe jest jedynie zahamowanie wpływu, jaki ma promieniowanie.

Mowa o tym wszystkim nie bez powodu. Krem z SPF ma filtry, które mają znaczny wpływ na zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju zmian nowotworowych skóry. Filtry SPF pomagają także przy alergiach czy innych dolegliwościach. Zastosowanie jest więc naprawdę szerokie! Oczywiście w tym wszystkim też nie wolno zapomnieć o ograniczaniu ekspozycji na słońce. Ograniczenie ekspozycji przekłada się na to, że skóra jest mniej przesuszona i mniej podrażniona.

Zasady zastosowania kremów z SPF

Czy w takich okolicznościach możemy powiedzieć, że sprawa jest stosunkowo prosta? Nie do końca. Musimy pamiętać o tym, że ochrona przeciwsłoneczna składa się z dwóch etapów. Są to:

  • wybór odpowiedniego rodzaju ochrony,
  • właściwy sposób aplikacji.

Ważne jest też to, że ochrona przeciwsłoneczna konieczna jest przez 12 miesięcy w roku. Nie chodzi tylko o lato!

Ochrona przeciwsłoneczna to temat, o którym wiele się mówi, ale mimo tego jest to coś, co wzbudza niemałe wątpliwości. Spróbujmy jednak to wszystko sprowadzić do pięciu najważniejszych zasad. Lista tych zasad przedstawia się następująco:

  • krem SPF powinien mieć szerokie spektrum działania – ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB,
  • rodzaj ochrony przeciwsłonecznej dostosowany do cery – filtry przeciwsłoneczne dzielą się na chemiczne i fizyczne. Panuje pogląd, zgodnie z którym najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dwóch rodzajów filtrów, ale to nie zawsze jest takie proste. Niektóre rodzaje skóry reagują negatywnie na preparaty chemiczne.
  • SPF w codziennym podkładzie to za mało – konieczne jest używanie dodatkowego filtra przeciwsłonecznego.
  • oszczędzanie na ilości nakładanego kremu – skóra musi zostać pokryta w sposób obfity. Sprawa jest dość delikatna, ponieważ takie stwierdzenie można odbierać na różne sposoby. Możemy nawet usłyszeć, że sytuację można porównać do malowania ścian. Istotne jest również to, aby warstwa została rozłożona w sposób równomierny.
  • unikanie kremów z niskim SPF – chodzi po prostu o większą ochronę. Ponadto wydaje się, że bardzo często nie zwracamy uwagi na to, co wybieramy.

Jeśli wszyscy zastosujemy się do tej listy, z pewnością będzie znacznie lepiej. Oczywiście nie jest to jakiś gwarant tego, iż wszelkie problemy będą jedynie wspomnieniem. W końcu ochrona przed promieniowaniem to coś, o czym powinniśmy pamiętać przez cały rok.

Artykuł partnera.