Podziękowania dla rodziców są nieodłącznym elementem każdej uroczystości weselnej. Moment ten jest wspaniałą nagrodą za trud włożony w wychowanie Pary Młodej. Co wówczas należy powiedzieć? W jaki sposób przygotować się do wygłoszenia kilku zdań, które realnie zapadną w pamięci wszystkim przybyłym gościom?
Podziękowanie dla rodziców – o czym wspomnieć podczas przemowy?
Ostateczna forma podziękowań zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb Młodej Pary. Nie oznacza to, że każde wesele powinno zawierać ten element uroczystości. Podziękowania dla rodziców są powszechnie stosowane, jednak można również zdecydować się na bardziej intymną formę. Mowa tu oczywiście o zwróceniu się do rodziców na osobności – na przykład kilka godzin przed oficjalną uroczystością. Oba rozwiązania łączy jeden fakt, którym jest konieczność wygłoszenia kilku zdań pełniących funkcję oddania wdzięczności jednym z najważniejszych osób w całym życiu. Podziękowania warto rozpocząć od jasnego zaprezentowania swoich intencji i celu wygłaszanej przemowy.
Nie oznacza to, że obowiązuje z góry narzucona forma, jaką powinno przybrać podziękowanie dla rodziców. Tekst przemówienia warto napisać kilka dni wcześniej, co ułatwi poruszanie się po poszczególnych aspektach całego wystąpienia. Rozpoczynając od wczesnego dzieciństwa, a następnie przechodząc do okresu nastoletniego, dorastania i dorosłości, można w przejrzysty sposób podsumować dobro, jakie rodzice wprowadzili do życia Pary Młodej. Znakomitym sposobem na podkreślenie wagi tego momentu jest wręczenie drobnych upominków, które będą dla rodziców stanowić pamiątkę całego wydarzenia. Warto jednak wziąć pod uwagę preferencje rodziców, bowiem niektóre osoby – głównie ze względu na wrodzoną nieśmiałość – nie będą czuły się komfortowo podczas przyjmowania życzeń w towarzystwie kilkuset gości weselnych. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest krótkie spotkanie tuż przed ślubem, w trakcie którego wygłoszone zostanie podziękowanie dla rodziców. Teksty przykładowych życzeń można znaleźć w internecie, jednak zawsze lepiej sprawdzają się bardziej personalne przemowy. Nawet jeśli forma i konstrukcja zdań samodzielnie przygotowanych podziękowań wydaje się mniej atrakcyjna, to rodzice z pewnością zdecydowanie bardziej docenią to rozwiązanie.
Do kogo skierować podziękowania podczas uroczystości weselnej?
Zakończone obrzędy ślubne kojarzą się ze stopniowym przechodzeniem do części imprezowej. Krzątający się pomiędzy dekoracjami i stołami z jedzeniem goście weselni z pewnością chętnie przystąpiliby już do obiadu, jednak warto poświęcić jeszcze chwilę czasu na wygłoszenie kilku zdań w kierunku ważnych osób. Podziękowania dla rodziców chrzestnych nie są obowiązkowe, jednak według polskiej tradycji element ten powinien pojawić się tuż po części, w której życzenia składane są rodzicom Pary Młodej. Chrzestni również mieli ogromny wpływ na wychowanie świeżo upieczonych małżonków, dlatego ten krótki moment docenienia będzie dla nich z pewnością ogromnym przeżyciem. Z reguły przemowa tego typu zbudowana jest z kilku zdań, które wygłaszane są z ust najpierw Pani Młodej, a następnie Pana Młodego. Krótkie wspomnienie najważniejszych momentów z życia i wyróżnienie istotnych aspektów sprawi, że emocje chrzestnych zdominowane zostaną przez wynikające z tego faktu przyjemne uczucie.
O czym warto pamiętać podczas planowania kolejnych elementów wesela?
Życzenia skierowane do rodziców Pary Młodej i podziękowanie dla rodziców chrzestnych to ważne momenty każdego wesela, które z pewnością będą się wiązać z miłym uczuciem zaskoczenia. Warto jednak zadbać o to, aby te elementy przyjęcia nie zdominowały całkowicie charakteru całej uroczystości. Z tego powodu powinny być stosunkowo krótkie i zwięzłe. Ślub i przyjęcie weselne to najważniejszy moment w życiu Pary Młodej, dlatego to właśnie świeżo upieczeni małżonkowie powinni być uważani za kluczowe postacie całej uroczystości. Pani Młoda i Pan Młody mogą oczywiście poświęcić jej część na uhonorowanie ważnych dla siebie postaci, jednak podniosłość chwili nie powinna być przysłonięta przez takie sytuacje, jak na przykład podziękowanie dla rodziców. Ślub to moment, który przeżywa się najczęściej tylko raz w życiu – warto zadbać, aby świętowanie tej chwili opierało się głównie na szczęściu nowych małżonków!