Najpiękniejsze wiersze o miłości – idealne na zaproszenia, podziękowania, kartki z życzeniami

wedding invitation card decoration lay flat fine art wedding. Fine art lay flat wedding decoration invitation and envelope.

Wiersze potrafią na stałe zapaść w pamięć. Warto więc uwzględnić je na zaproszeniach, podziękowaniach czy kartkach z życzeniami. Jakie utwory o tematyce miłosnej wybrać?

Ślub to dla wielu najszczęśliwszy dzień w życiu. Każdy pragnie, aby podczas tej szczególnej okazji wszystko było dopięte na ostatni guzik. Ćwiczy się więc pozy do zdjęć ślubnych, dobiera się dekoracje wpasowujące się w ogólny wystrój, odpowiedniego koloru kwiaty czy dodatki do strojów. Nie należy jednak w tym pędzie zapominać o rzeczy szalenie ważnej – odpowiednich zaproszeniach. Dla wielu gości stanowią one ważną pamiątkę ślubu, dlatego warto zadbać, aby budziły jak najcieplejsze uczucia. Piękny wiersz o miłości jest świetnym wykończeniem zaproszenia czy kartki z życzeniami. Dzięki niemu treść zapadnie trwale w pamięć. Na jaki utwór jednak się zdecydować? Wzruszające wiersze o miłości przedstawione poniżej z pewnością Cię zainspirują!

Klasyka gatunku – wiersze Mickiewicza

Czy jest ktoś, kto pisze piękniej o miłości, niż autorzy z epoki romantyzmu? Ich utwory zawsze pełne są silnych uczuć i najgłębszych wyrazów miłości. Aby się o tym przekonać, nie trzeba szukać daleko: Adam Mickiewicz, znany niektórym głównie jako autor lektur szkolnych, może poszczycić się bogactwem swojej twórczości. Znajdują się w niej zarówno wiersze o miłości i tęsknocie, jak i opiewające zakochanie.

Jednym z najbardziej cenionych i lubianych wierszy Mickiewicza jest „Niepewność”. Ten wiersz o miłości i tęsknocie nadaje się idealnie jako cytat do albumu ślubnego – opisuje uczucia względem drugiej osoby, stan błogiego zakochani. Prawie każdy kojarzy pierwsze wersy utworu:

Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,
Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;
Jednakże gdy cię długo nie oglądam
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam
I tęskniąc sobie zadaję pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?

Warto także zwrócić uwagę na późniejszą treść utworu, która świadczy o dojrzalszych uczuciach oraz o sile miłości:

Dla twego zdrowia życia bym nie skąpił;
Po twą spokojność do piekieł bym zstąpił;

Wśród wierszy tego poety romantycznego warto nadmienić jeszcze jeden, nieco mniej znany. „Dwa słowa” opowiadają o pogodnej miłości – takiej, która sprawia, że chce się być nierozłącznym, nie opuszczać drugiej osoby ani na chwilę.

 Gdy sam na sam z tobą siedzę,
Nie mam czasu o nic pytać:
Patrzę w oczy, ustek śledzę,
Chciałbym wszystkie myśli czytać
Wprzód, nim w oczętach zaświecą;
Chciałbym wszystkie słówka chwytać
Wprzód, nim od ustek odlecą; —
I nie potrzeba tłumaczyć,
Co chcę słyszeć, co zobaczyć.
Rzecz nietrudna i nienowa,
Moja luba! te dwa słowa:
»Kocham ciebie! kocham ciebie!«

Krótkie wiersze o miłości – twórczość Staffa i Leśmiana

Autorzy nieco bardziej nam współcześni wcale nie rezygnują z tematyki miłosnej. W utworach z XX wieku również znajdziemy zachwyt drugą osobą. W szczególny sposób o miłości pisali Leopold Staff oraz Bolesław Leśmian – ich utwory z pewnością mogą zostać wykorzystane.
Wiersze o miłości Leopolda Staffa zachwycają swoim pięknem. Ich prostota, przyziemność, ale także dojrzałość zachwycają już od wielu lat. Część tych utworów jest dość krótka, więc idealnie zmieszczą się na różnego rodzaju wydrukach czy kartkach okolicznościowych.
Jedną z propozycji jest utwór „Na wspólną radość”. Świetnie oddaje on istotę małżeństwa: bycie ze sobą zarówno w momentach radosnych, jak i tych gorszych, wymagających dużo cierpliwości.

Na wspól­ną ra­dość,
na chleb po­wsze­dni,
na po­ran­ne otar­cie oczu
w bla­sku sło­necz­nym,
na nie­usta­ją­ce sobą zdzi­wie­nie,
na gniew, krzyw­dę i prze­ba­cze­nie
wy­bie­ram Cie­bie.

Leśmian może niektórym kojarzyć się jedynie z neologizmami oraz fantazyjnym, nieco groteskowym światem przedstawionym. Tworzył on jednak także wiersze o miłości dla niego i dla niej. Warto spojrzeć chociażby na utwór „Nie obiecuję ci prawie nic”. Można go z powodzeniem przedstawić zarówno partnerowi, jak i partnerce – przekaz pozostaje aktualny. To wiersz o miłości, propozycja oddania samego siebie drugiej osobie:

Nie obie­cu­ję ci wie­le…
Bo tyle co pra­wie nic…
Naj­wy­żej wio­sen­ną zie­leń…
I po­god­ne dni…
Naj­wy­żej uśmiech na twa­rzy…
I dłoń w po­trze­bie…
Nie obie­cu­ję ci wie­le…
Bo tyl­ko po pro­stu sie­bie…

Atrakcyjny wiersz jest w stanie nadać całkiem nowy charakter elementom ślubnym. Zaproszenia, albumy czy kartki z pewnością staną się milsze dla oka dzięki poezji. Warto więc korzystać z dorobku polskich autorów, aby uświetnić uroczystość weselną. Chociaż atrakcje takie fajerwerki lub balony będą wyglądać spektakularnie, dla wielu gości to właśnie zaproszenie czy kartka będą stanowić najważniejszą pamiątkę – dlatego szczególnie ważne jest, aby dopracować te elementy do perfekcji.