W ostatnich latach bardzo popularne stało się organizowanie ślubu i przyjęcia weselnego w porze wiosennej lub letniej, ewentualnie także jesienią. Tymczasem powoli do łask wracają zimowe scenerie, które dają parom młodym wiele możliwości, choć jednocześnie stanowią swego rodzaj wyzwanie. Czy warto brać ślub zimą? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Ślub zimą – na co należy się przygotować?
Ślub zimą jeszcze do niedawna nie był popularny wśród par młodych. Dziś jednak coraz częściej organizuje się tego rodzaju wydarzenie w grudniu, styczniu lub lutym, a więc w miesiącach zimowych. Państwo młodzi odkrywają szereg możliwości, jakie daje ta pora roku, lecz jednocześnie muszą zmierzyć się z pewnymi wyzwaniami. Na co w szczególności warto się przygotować? Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, gdzie ma odbyć się uroczystość. Ślub w plenerze zimą, a także wesele „pod chmurką” nie będą najlepszym wyborem, chyba że młodej parze niestraszne trudne warunki pogodowe. Rozwiązaniem pośrednim jest organizacja wydarzenia w przeszklonym namiocie, tak zwanym ogrodzie zimowym. Oferują ją już niektóre domy weselne oraz restauracje. Inną kwestią jest to, w czym do ślubu zimą pójdzie para młoda. Obecnie projektanci wychodzą naprzeciw zainteresowanym, proponując różnego rodzaju kreacje w iście baśniowym stylu. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że ciepłe okrycia na ślub zimą to absolutna podstawa, dlatego niezbędny okazuje się zakup płaszcza dla pana młodego czy bolerka dla panny młodej.
Dekoracje na zimowy ślub
Ślub i wesele zimą wymagają doboru odpowiednich dekoracji. Wydaje się, że możliwości w tym zakresie są nieco ograniczone, chociażby ze względu na słabą dostępność kwiatów. Te, które można zakupić w kwiaciarniach, są bardzo drogie. Jak więc powinna wyglądać dekoracja kościoła na ślub zimą? Czym ozdobić salę weselną? Wbrew pozorom do wyboru mamy wiele różnych rozwiązań. Warto sięgnąć między innymi po:
- goździki,
- gipsówkę,
- białe eustomy,
- chryzantemy,
- leśne szyszki,
- śnieg w spray’u,
- świeczki, w tym również pływające.
Ciekawym rozwiązaniem są także kwiaty sztuczne, które obecnie do złudzenia przypominają prawdziwe – niektóre są wręcz nie do odróżniania na pierwszy rzut oka. Dzięki nim ślub cywilny zimą czy uroczystość w kościele nabierają kolorów niczym w porze letniej. Najmniej problematyczna jest dekoracja kościoła i sali weselnej w okresie bożonarodzeniowym – możemy wtedy skorzystać z pięknych lampek, eleganckich bombek czy udekorowanych w klasycznym stylu choinek, przyprószonych odrobiną śniegu.
Ślub w zimowej scenerii
Zimowe wesele i ślub wydają się być doskonałym rozwiązaniem dla par, które pragną nieco innej scenerii. Wynika to z faktu, iż obecnie zdecydowana większość tego typu uroczystości organizowana jest w okresie wiosennym i letnim, przez co zdjęcia z sesji ślubnych są do siebie niezwykle podobne. Należy jednak liczyć się z tym, że aby pozować wśród śniegu, najczęściej trzeba umówić się na sesję w górach. Zimowa pogoda w Polsce już od kilku lat przypomina raczej jesienną, dlatego trzeba mieć świadomość, że może nas naskoczyć deszcz, silny wiatr czy nawet grad. Rozwiązaniem pośrednim jest sesja w studio stylizowana na zimową. Odpowiednie dekoracje w sali weselnej również mogą stworzyć zimowy, bajkowy klimat.
Ślub zimą – tak czy nie?
Obecnie strój na ślub zimowy czy kwiaty na ślubie w zimie nie są już problemem, dlatego pary młode nie zadają już sobie pytań, takich jak ślub zimą – co ubrać? Te, które organizują wesele w porze zimowej, chwalą sobie większy dostęp sal restauracyjnych czy w domach przyjęć, nieco niższe ceny oraz zupełnie inną scenerię, która towarzyszy przyjęciu. Ślub i wesele zimą to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby spokojnie przygotować się do uroczystości – ilość klientów w salonach z modą ślubną czy kwiaciarniach z pewnością będzie mniejsza. Ponadto zainteresowani mogą skorzystać z usług pracowników firm organizujących śluby i wesela, którzy w czasie zimy nie borykają się z tak dużym natłokiem obowiązków, jak latem.