Przyśpiewki weselne jeszcze kilka lat temu stanowiły element obowiązkowy każdej imprezy, dziś natomiast odeszły nieco w zapomnienie. Warto poznać kilka najpopularniejszych tekstów i zdecydować, czy chcemy, aby na naszym weselu zespół zaintonował kilka przyśpiewek.
Przyśpiewki weselne – teksty śmieszne, do zabawy
Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie są przyśpiewki weselne. Zgodnie z tradycją, są to krótkie, zwykle rymowane teksty, które podśpiewuje się w trakcie przyjęcia weselnego. Tematyką obejmują one ślub, wesele, osobę panny młodej czy pana młodego. Najczęściej są to śmieszne, kilkuwersowe składanki, które niegdyś znali niemal wszyscy. Kilkanaście lat temu nie wyobrażano sobie wesela bez przyśpiewek, a odśpiewywaniem ich zajmowali się zazwyczaj goście, nie czekając na intonację zespołu. Dziś natomiast większość wesel odbywa się bez przyśpiewek, a jeśli już występują, to są inicjowane przez zespół lub DJ-a. Przyśpiewki weselne przy stole mają za zadanie zaktywizować uczestników zabawy, a jednocześnie dodać imprezie nieco tradycyjnego klimatu.
Przyśpiewki weselne – tekst
Niektóre przyśpiewki weselne zna większość z nas, inne mają charakter regionalny. Warto jednak przypomnieć sobie kilka z nich, a następnie zadecydować, czy pojawią się one na naszym weselu. Jedną z najpopularniejszych przyśpiewek jest „Gorzka wódka”, którą śpiewa się w czasie toastów:
Gorzka wódka, gorzka wódka,
Trzeba ją osłodzić,
Młody młodą pocałuje,
Nie będzie im szkodzić.
Nie pijemy wódki, nie pijemy wódki pocałunek był za krótki!
Nie pijemy wcale, nie pijemy wcale, całowali się niedbale!
Ona Temu winna, ona temu winna pocałować go powinna!
Oni temu winni, oni temu winni pocałować się powinni!
Dużą popularnością cieszy się także przyśpiewka „A teraz idziemy na jednego”, która pozwala zakończyć część muzyczną i udać się do stołów:
A teraz idziemy na jednego,
a teraz idziemy wódkę pić!
Stare przyśpiewki weselne zna niemal każdy – jedną z nich jest „A kto się w styczniu urodził…”. Przybiera ona formę zabawy, a jej tekst brzmi następująco:
A kto się w ………… [kolejne miesiące] urodził
Ma wstać, ma wstać, ma wstać!
Kieliszek swój do ręki wziąć
I wypić, aż do dna.
Jak żeś wypił to se nalej,
A butelkę podaj dalej.
Jak żeś wypił to se nalej,
A butelkę podaj dalej.
Przyśpiewki weselne śmieszne warto natomiast potraktować z przymrużeniem oka – zwykle dotyczą one nie gości czy całej imprezy, a bezpośrednio osoby panny młodej czy pana młodego. Jedną z nich jest „Co to za dziewczyna”:
Co to za ogrodnik, co nie ma ogrodu
Co to dziewczyna co ma plecy z przodu.
Co to za gospodarz, co nie ma chałupy.
Co to za dziewczyna, co nie daje wina.
Maryś moja, Maryś, chodź ze mną do szopy,
A ja ci pokażę, jak się wiąże snopy.
Dała bym ci, dała serduszka połówkę,
Gdybyś mnie tak kochał, jak byk tę jałówkę.
Przyśpiewki weselne – tak czy nie?
Niektóre przyśpiewki weselne na dobre wpisały się w tradycję tego rodzaju imprez. Obecnie wciąż często można usłyszeć „A teraz idziemy na jednego”, podczas gdy inne przyśpiewki odchodzą w niepamięć. Mowa zwłaszcza o tych, które mają charakter regionalny i odśpiewywane są jedynie w pewnych zakątkach kraju. Warto zwrócić uwagę, że przyśpiewki weselne to jeden z elementów naszej kultury, zatem nie zawsze całkowita rezygnacja z nich jest dobrą decyzją. Dotyczy to zwłaszcza par, które zdecydowały się na tradycyjne wesele. To, jakie dokładnie przyśpiewki usłyszymy w czasie imprezy, warto wcześniej omówić z DJ-em lub zespołem weselnym. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Dobrze również przyjąć pewną strategię – duża ilość przyśpiewek, podobnie jak zabaw weselnych, może być dla gości męcząca. Zachowajmy więc zdrowy umiar, decydując się jedynie na kilka z nich – najlepiej tych najpopularniejszych lub najbardziej znanych w naszym rejonie. Jeśli natomiast uczestniczymy w weselu w roli gości, zapytajmy parę młodą, czy możemy zainicjować jakąś przyśpiewkę, czy może młodzi nie życzą sobie tego rodzaju elementów. Pamiętajmy, że choć przyśpiewki to część tradycyjnego, polskiego wesela, nie wszystkim kojarzą się pozytywnie.