Jak się zabrać za organizację imprezy weselnej?

organizacja wesela - przygotowania

Dzień ślubu to wyjątkowa data w kalendarzu dla państwa młodych. Jest to święto, które mogą oni od początku do końca zaprojektować w taki sposób, aby być z niego jak najbardziej zadowolonym. Wybór miejsca zaślubin już stanowi niemałe wyzwanie, natomiast organizacja przyjęcia weselnego jest jeszcze trudniejsza. Co prawda w dzisiejszych czasach mamy do wyboru mnóstwo rozwiązań, z których każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie, jednak przy tak wysokiej klasy imprezie można poczuć się tym nieco przytłoczonym. O czym należy pamiętać organizując imprezę weselną.

Lista gości i wybór miejsca podstawą organizacji wesela

Na początku warto zastanowić się, kogo chcemy zaprosić na ślub i wesele. Jeszcze do niedawna popularne były skromne przyjęcia, w których uczestniczyła tylko najbliższa rodzina i przyjaciele. Dziś do łask wracają wesela organizowane dla dużej ilości gości. Warto przede wszystkim przemyśleć, czy chcemy gościć tylko najbliższych, czy może bawić się w większym gronie? Sporządzenie listy gości ma niebagatelne znaczenie dla wyboru miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie. Nie wszystkie bowiem sale weselne są w stanie pomieścić wszystkie zaproszone osoby, czasem natomiast mamy do czynienia z odwrotną sytuacją – restauracje nie organizują przyjęć dla ilości osób poniżej ustalonego limitu. Dodatkowo w kontekście wyboru miejsca na wesele należy przemyśleć następujące kwestie:

  • położenie sali weselnej – jeżeli organizujemy wesele z dala od miejsca zamieszkania, konieczne będzie zapewnienie gościom transportu lub noclegu,
  • plener wokół sali – niektóre pary decydują się na sesję ślubną w innym dniu, jednak jeżeli zależy nam na niej w dniu zaślubin dobrze, jeżeli plener wokół sali pozwala na stworzenie ładnego tła,
  • otoczenie miejsca – zwykle nie chcemy, aby restauracja znajdowała się przy ulicy.

Oprawa muzyczna w organizacji wesela

Dużą popularnością wciąż cieszą się zespoły muzyczne lub DJ na weselu. Ich wybór często podyktowany jest ceną – im więcej członków liczy zespół, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Tańszym rozwiązaniem jest DJ, jednak dobrze, gdyby dodatkowo potrafił on poprowadzić całą imprezę. Warto przemyśleć także repertuar muzyczny. Popularne disco polo wcale nie musi być muzyką przewodnią wesela, istnieją bowiem inne piosenki, przy których można się świetnie bawić. Wszystko jednak należy wcześniej ustalić z osobą odpowiedzialną za muzykę po to, żeby na samym przyjęciu nie dochodziło do żadnych niedomówień.

Organizacja wesela – zaproszenia i winietki

Przynajmniej pół roku przed planowaną imprezą należy wręczyć gościom zaproszenia. Wybór zaproszeń często spędza sen z powiek młodej parze, tymczasem ważne jest, aby wpasowały się one w ogólny styl, w jakim urządzona jest impreza. Zaproszenia ślubne można również wykonać samemu, jeżeli tylko mamy na nie pomysł. Jeżeli decydujemy się je zamówić, dobrze jest od razu pomyśleć o winietkach dla gości. Jest to ogromne ułatwienie, gdyż każdy bez problemu znajdzie swoje miejsce przy stole. Samousadzanie się gości na przyjęciu często źle się kończy, gdyż mało kto siedzi tam, gdzie rzeczywiście by chciał.

Profesjonalny wedding planner zorganizuje wesele

Organizacja wesela coraz częściej poświęcana jest osobom, które zajmują się tym w sposób zawodowy. Ich zadaniem jest dopięcie wszystkiego na ostatni guzik w momencie, gdy młoda para nie jest w stanie poświęcić wolnego czasu na przygotowania do ślubu. Wedding planner kieruje się oczywiście wolą państwa młodych, ewentualnie pełni rolę doradcy w kwestii wyboru miejsca na wesele, tortu czy dekoracji. Usługi organizacji wesela zwykle nie są tanie, jednak dla osób, które nie mają czasu zająć się tym samodzielnie bądź nie wiedzą, jak się do tego zabrać, jest to ogromna pomoc.

Decydując się na ślub i wesele, przed państwem młodym stoi trudne zadanie, jakim jest organizacja całego przedsięwzięcia. Warto jednak pamiętać o tym, że planowanie wesela może okazać się niesamowitą przygodą, która pozwoli jeszcze lepiej poznać przyszłego współmałżonka. Co więcej, będziemy mieli okazję poćwiczyć sztukę kompromisu, która bardzo przydaje się w życiu małżeńskim.