Kiedy zostajemy zaproszeni na ślub i wesele, grzechem jest odmówić przybycia. Musimy jednak pamiętać, że będąc gośćmi, obowiązują nas nieformalne zasady etykiety. Jednym z najważniejszych punktów jest złożenie życzeń młodej parze. Parę słów przekazanych od serca może bowiem bardziej wzruszyć nowożeńców, aniżeli najpiękniejszy prezent. Jakie kroki należy jednak podjąć, by wywrzeć jak najlepsze wrażenie na gospodarzach uroczystości? W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które mogą być odpowiedzią na podane wyżej pytanie.
Jak prawidłowo skonstruować życzenia ślubne?
Układając życzenia ślubne, musimy pamiętać o uwzględnieniu kilku istotnych aspektów. Po pierwsze, dawanie kartki z wydrukowanym już tekstem nie jest najlepszym pomysłem. Na pewno większości nowożeńców tego typu upominek nie urazi, ale przy przekazywaniu życzeń chodzi przecież o to, by wyrazić swoją szczerą sympatię i wdzięczność, którą darzymy adresatów. Wręczenie gotowej kartki z pieniędzmi można odczytać jako załatwienie sprawy „na odwal się”. Stosowanie tego typu zabiegów jest wskazane tylko wtedy, gdy naprawdę kogoś bardzo nie lubimy lub gdy idziemy na ślub osób, z którymi nie jesteśmy w bardzo zażyłych stosunkach. Przynajmniej nikogo nie urazimy i nie będziemy musieli silić się na sztuczną przyjaźń. W każdym innym wypadku wymyślmy coś sami. Nawet jeśli marni z nas poeci. Liczy się bowiem gest.
O czym napisać w życzeniach ślubnych?
Po drugie, pisząc odpowiednie życzenia ślubne, warto odejść od wypisania typowej litanii rozpoczynającej się od wyrażenia „życzę Ci…”, zakończonej naszym podpisem. Jeśli dobrze znamy nowożeńców lub przynajmniej jednego z małżonków, warto zdobyć się na bardziej osobiste wyznania. Podziękuj adresatowi życzeń za coś, co dla Ciebie zrobił, za jego obecność. Zaoferuj parze młodej swoje wsparcie myślami, słowem i czynem, jeśli będą go kiedyś potrzebować. Życz im powodzenia we wspólnym pożyciu. Nie poruszaj jednak tematu pieniędzy. W ten sposób odejdziesz od utartego schematu, a poza tym, będąc przyjacielem przynajmniej jednego z nowożeńców, stać Cię na pewno na bardziej wyszukane życzenia. Ponadto mówienie o sprawach finansowych w liście do przyjaciół jest – lekko mówiąc – trochę niestosowne. Życzenia „mnóstwa pieniążków” zostaw ciociom i wujkom w trzecim stopniu pokrewieństwa. Czego jeszcze nie należy życzyć?:
- wielu dzieci (naprawdę, nie każdy musi tego chcieć)
- udanego współżycia seksualnego (to nie Wasza sprawa)
- dobre rady zostawmy dla siebie
- bożej łaski czy wstawiennictwa świętych (w przypadku ateistów i przedstawicieli innych wyznań)
- wytrwałości (jest to bowiem sygnał, że małżeństwo musi być udręką)
- o polityce wspominać chyba nie trzeba…
Baw się formą
Większość z nas, zasadnicze życzenia ślubne przekazuje na kartkach, zaś przy rozmowie „twarzą w twarz” ogranicza się do słów „wszystkiego najlepszego!” i solidnego uścisku lub całusa w policzek. Jeśli jednak nasze słowa kierowane do nowożeńców są bardziej ambitne, warto je przekazać osobiście, prosto w oczy. Niestety, nie każdemu starczy na to odwagi. W takim razie, lepiej pozostać przy słowie pisanym. Aby jakkolwiek nie było zbyt nudno i sztampowo, możemy poeksperymentować z poezją! Jeśli jesteśmy w stanie, stwórzmy śmieszny wierszyk, który będzie jednocześnie zawierał nasze najszczersze życzenia. Gdy państwo młodzi zobaczą efekty naszych starań, na pewno zrobi im się o wiele milej, niż po przeczytaniu kolejnego tekstu skopiowanego z internetu.
Jeśli nie kartka, to co?
Do tej pory pisaliśmy przede wszystkim o składaniu życzeń ślubnych na zwykłej kartce okolicznościowej lub w liście. Co jednak, jeśli zależy nam na przełamaniu sztampy i zaskoczeniu młodej pary? Możemy uciec się do wykorzystania nowoczesnych metod multimedialnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast zwyczajnego biletu życzeniowego, wręczyć nowożeńcom płytę z nagranym filmem. Dzięki temu, mamy możliwość złożenia życzeń do kamery. Jest to świetna opcja również dla osób, które nie mogą bawić się na ślubie, a chcą koniecznie stanąć z bliskimi „twarzą w twarz”. Możecie także przesłać świeżo upieczonym małżonkom album ze wspólnymi zdjęciami. Jeśli posiadacie talent muzyczny, nic nie stoi na przeszkodzie, byście nagrali okolicznościową piosenkę. Jeżeli zaś nie boicie się publicznych wystąpień, możecie sami wykonać ją na weselu. Jak widać, możliwości jest mnóstwo. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.
Złóż nowożeńcom niezapomniane życzenia ślubne!
Przedstawione w powyższym artykule argumenty pokazują, że złożenie życzeń ślubnych może stworzyć nam duże pole do popisu. Warto się zatem do niego przyłożyć, jeśli zależy nam na sprawieniu przyjemności parze młodej. Tworząc od serca coś nietuzinkowego, możemy sprawić komuś ogromną radość i wzruszenie, których nie spowodowałoby nawet wręczenie najbardziej wyszukanego prezentu. Poza tym, wymienione wskazówki nie odnoszą się wyłącznie do wesel. Z powodzeniem można je zastosować w przypadku szeregu innych uroczystości, takich jak:
- urodziny
- imieniny
- rocznice
- ważne wydarzenia rodzinne
- złożenie gratulacji za osiągnięcie ważnego sukcesu.
Pamiętajmy jednak, aby wszystkie życzenia były naturalne. Jeśli będziemy się na nie silić lub na zechcemy być śmieszni na siłę, możemy tym nieumyślnie urazić adresatów naszych słów. Jedno jest pewne: im więcej kreatywności, tym lepiej. Dlatego nie trzymajmy się obsesyjnie formy literackiej. Jeśli czujemy się na siłach, stwórzmy coś, co wywoła efekt „wow”! Naprawdę, czasem warto się postarać, aby zacieśnić relacje z bliskimi krewnymi i przyjaciółmi!