Farbowanie włosów krok po kroku

Farbowanie włosów krok po kroku

Farbowanie włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów upiększających pasma. Jednak nie zawsze mamy czas lub pieniądze na wizytę u fryzjera. W takim przypadku możemy spróbować samodzielnie farbować włosy w domu, pod warunkiem że zastosujemy się do kilku zasad i kroków. Podpowiadamy, jak farbować włosy krok po kroku.

Krok 1: Wybierz odpowiednią farbę

Przepis na to, by farbowanie włosów w domu zakończyło się sukcesem? Najważniejszy jest wybór odpowiedniej farby. To właśnie od niej zależy efekt końcowy. Dobra farba do włosów ma też wpływ na kondycję naszych pasm nawet wiele tygodni po farbowaniu. Wybierając ten kosmetyk przede wszystkim musisz zdecydować, czy chcesz lekko rozjaśnić kolor swoich włosów, czy decydujesz się na odcień ciemniejszy.  A może chcesz tylko podkreślić intensywność i blask swojego naturalnego koloru włosów? Niezależnie od tego, odcień farby powinien harmonizować z tonacją Twojej skóry.

Poza kolorem należy również zwrócić uwagę na rodzaj i jakość farby. Tego typu produkty dzielą się na trwałe, półtrwałe i tymczasowe (utrzymują się do 2-5 myć włosów). Farby trwałe zawierają amoniak i utleniacz, które trwale zmieniają strukturę włosa i zapewniają długotrwały efekt. Farby półtrwałe nie zawierają amoniaku i mają słabszy utleniacz, dzięki czemu są delikatniejsze dla włosów, ale również szybciej się zmywają. Farby doraźne nie zawierają ani amoniaku, ani utleniacza, a jedynie barwniki, które osadzają się na powierzchni włosa i znikają po kilku myciach.

To warto wiedzieć! Obecnie dobrej jakości farby do włosów przeznaczone do koloryzacji w domowej zawierają nie tylko dobrze dopracowane składniki koloryzujące, ale także pielęgnujące i chroniące włosy podczas farbowania. Dlatego nie idź na kompromis w wyborze farby do koloryzacji i wybierz te, które dadzą najlepsze efekty i przy tym zadbają o Twoje włosy.

Krok 2: Przygotuj narzędzia i miejsce do farbowania

Zanim zabierzesz się za farbowanie włosów, przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia i miejsce do pracy. Do farbowania włosów będziemy potrzebować:

  • farby do włosów
  • miseczki i pędzelka do mieszania i nakładania farby
  • rękawiczek ochronnych
  • grzebienia
  • klamer lub gumek do spinania włosów
  • czepka foliowego
  • starego ręcznika lub koszuli

Miejsce do farbowania włosów powinno być dobrze wybrane: zadbaj o to, aby nie pobrudzić ścian, podłogi czy mebli farbą. Przygotuj stary, niepotrzebny ręcznik i ubrania, które mogą się zabrudzić lub zniszczyć.

Krok 3: Przetestuj reakcję alergiczną i próbę koloru

Aby upewnić się że nie jesteś uczulona na składniki farby i że kolor Ci odpowiada, Wykonaj test alergiczny i test koloru.  ten pierwszy polega na nałożeniu niewielkiej ilości farby na skórę za uchem lub na nadgarstku i odczekaniu 48 godzin. Jeśli w tym czasie nie pojawi się niepokojąca reakcja (swędzenie, zaczerwienienie, wysypka czy obrzęk), możesz użyć farby. Test koloru polega na nałożeniu niewielkiej ilości farby na pasemko włosów, najlepiej w niewidocznym miejscu, np. pod spodem lub z tyłu głowy. Jeśli odcień Ci się podoba, możesz przejść do farbowania całych włosów.

Krok 4: Podziel włosy na sekcje i nakładaj farbę

Aby ułatwić sobie nakładanie farby i uzyskać równomierny efekt, podziel włosy na kilka sekcji: użyj klamer lub gumek do włosów. Następnie przygotuj i nałóż farbę. Mieszankę koloryzującą zazwyczaj nakłada się na suche lub lekko zwilżone ale nie myte włosy.  Pamiętaj aby podczas farbowania założyć rękawiczki ochronne.  farbowanie zaczynaj od nasady włosów i stopniowo   schodź w dół pokrywając całą długość włosa.  oddzielaj pasmo po paśmie aby nie pominąć żadnego miejsca na głowie.  pomoże ci w tym pędzelek. Pamiętaj by zabezpieczyć  uszy, szyję i twarz, nakładając na te obszary warstwę tłustego kremu.  Dzięki temu po zabiegu łatwiej będzie ci zmyć  powstały na skórze plamy farby. Po wyznaczonym czasie spłucz dokładnie mieszankę i umyj włosy. Powodzenia!

Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.