Kosmetyki z ceramidami — dla kogo są przeznaczone?

Kosmetyki z ceramidami

Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwala na zachowanie jej zdrowego i promiennego wyglądu na znacznie dłuższy czas. Obecnie coraz większe zainteresowanie wzbudzają kremy z ceramidami, czyli substancjami budulcowymi, które występują w naskórku. Jednak dla kogo są one przeznaczone?

Ceramidy — działanie i właściwości

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, ceramidy są naturalnie występującą w naskórku substancją budulcową. Poniekąd, odpowiadają one za ochronę naskórka i warstwy rogowej przed nadmierną utratą wody oraz innymi, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ceramidy są określane mianem lipidów polarnych.

To właśnie lipidy polarne są kluczem do utrzymania homeostazy skóry, tj. równowagi pomiędzy środowiskiem zewnętrznym oraz wewnętrznym. Działanie ceramidów można więc określić jako zatrzymywanie wilgoci w głębokich warstwach skóry, które przekłada się na fakt, że naskórek może poprawnie wykonywać poszczególne funkcje fizjologiczne.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że ceramidy spełniają rolę międzykomórkowych przekaźników i dbają o elastyczność i spójność skóry.

Ceramidy — jakie mają zastosowanie w przemyśle kosmetycznym?

Ceramidy w przemyśle są coraz częściej wykorzystywane jako składnik różnorodnych kremów pielęgnacyjnych. Zazwyczaj stosuje się połączenie ceramidów z innymi substancjami jak np. z cholesterolem czy wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi, by spotęgować ich nawilżające działanie.

Kremy z ceramidami charakteryzują się wyjątkowo efektywnym działaniem, co wielokrotnie zostało udowodnione na drodze testów dermatologicznych. Przede wszystkim, ich regularne stosowanie doprowadza do:

  • odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej skóry;

  • zredukowania utraty nadmiernych ilości wody z naskórka;

  • poprawy elastyczności i jędrności skóry;

  • zmniejszenia przenikalności alergenów przez warstwę rogową skóry.

Warto także zauważyć, że kosmetyki z ceramidami mają zbawienne działanie na cerę, na której pojawiły się pierwsze oznaki zmęczenia. Są one w stanie odżywić skórę i przywrócić jej naturalny blask. Co więcej, za sprawą odpowiedniego poziomu nawilżenia, drobne zmarszczki i bruzdy mogą zostać skutecznie wygładzone.

Kremy z ceramidami świetnie sprawdzają się także w stanach nadmiernego przesuszenia i łuszczenia się skóry, a także w kontekście redukcji pojawiających się stanów zapalnych. Łagodzą różnorodne podrażnienia i normalizują pH skóry.

Kto powinien sięgnąć po kremy z ceramidami?

Krem z ceramidami — dla kogo jest przeznaczony? To pytanie może pojawić się w głowie większości kobiet, które zwróciły uwagę na tego typu kosmetyki. Otóż krem ten silnie odżywia i regeneruję skórę, więc można powiedzieć, że jest on przeznaczony do każdego rodzaju cery.

Warto jednak podkreślić, że powinny stosować go głównie panie, które mają problem z cerą suchą, skłonną do podrażnień, alergiczną i z pierwszymi oznakami starzenia. Wówczas ceramidy będą mogły rozwinąć swój potencjał i przywrócić skórze odpowiednią kondycję, a także zadbać o jej wygląd.

Panie powinny pamiętać, że niedobór ceramidów w skórze pojawia się najczęściej w przebiegu zmian hormonalnych, dermatoz, a także w różnorodnych schorzeniach jak np. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. W powyższych sytuacjach, kremy z ceramidami również będą odpowiednim rozwiązaniem i przywrócą odpowiedni metabolizm w naskórku.

Kwestią istotną jest jednak systematyczność. Kosmetyki z ceramidami warto włączyć do rutynowej pielęgnacji skóry i korzystać z nich regularnie. Wówczas pozwolą one osiągnąć spektakularne efekty.

Artykuł sponsorowany.