Najlepsze zabawy oczepinowe dla każdego

zabawy oczepinowe na weselu

Jedni na nie czekają przez całą imprezę, inni uważają za zbędny element wesela. Oczepiny, bo o nich mowa, na stałe wpisały się w tradycję, od lat towarzyszą przyjęciom weselnym i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Warto poznać najbardziej popularne i lubiane zabawy oczepinowe.

Najbardziej znane zabawy oczepinowe

 • Rzucanie welonem i muchą – podstawowa, bardzo lubiana zabawa. Para Młoda siada na środku, a w kręku otaczają ją kolejno panny i kawalerowie. Panna młoda rzuca welon za siebie i ta z panien, która pierwsza złapie welon, najszybciej stanie na ślubnym kobiercu. Analogicznie sytuacja wygląda z mężczyznami – najwcześniej miałby ożenić się ten, który złapie rzucaną przez Młodego muchę lub krawat. Na koniec „nowa Para Młoda” powinna wspólnie zatańczyć swój pierwszy taniec.
 • Zabawy z krzesłami – na środku parkietu ustawiane są krzesła, zawsze o jedno mniej niż uczestników. Osoby biorące udział w zabawie krążą wokół krzeseł w rytm muzyki. Gdy melodia cichnie, każdy próbuje zająć wolne miejsce. Ten, dla kogo zabraknie krzesła, odpada z gry. Zabawy oczepinowe z krzesełami  przybierają też inne formy. Najczęściej, zanim gość zacznie szukać wolnego krzesła, po ustaniu muzyki musi przynieść wskazane przez wodzireja fanty, albo wykonać zadanie.
 • Magiczne pudełko – wodzirej wręcza Młodej Parze tajemnicze pudełko, które następnie przekazywane jest kolejnym gościom, zgodnie ze wskazówkami prowadzącego. Przykładowe hasła to: „dla najładniejszej pani” „dla najsilniejszego Pana” „dla osoby ubranej na czerwono” itp. Na koniec pudełko wraca do Pary Młodej, która odkrywa ukryty w nim zabawny prezent.
 • Podawanie przedmiotu bez użycia rąk – w kółku ustawiają się naprzemiennie kobiety i mężczyźni. Wodzirej daje im przedmiot, na przykład wałek i każe przenosić go w określony sposób, bez użycia rąk. Rzecz może być więc przekazywana pod pachą, pod brodą, czy pod kolanem.
 • Sztafeta – zabawa dla 10 osób, po 5 wybranych przez Panią i Pana Młodego. Drużyny siadają naprzeciwko siebie. Każda z osób otrzymuje jakieś akcesoria i zadanie, po wykonaniu którego klepie sąsiada w ramię, by ten mógł rozpocząć realizację swojego wyzwania. Zazwyczaj kolejne osoby otrzymują:1. banana do zjedzenia, 2. Balonik do nadmuchania, 3. Szklankę napoju do wypicia 4. Piosenkę do zaśpiewania 5. Bułkę tartą do zjedzenia i konieczność zagwizdania.

Zabawy oczepinowe z pieprzykiem

Zabawy oczepinowe dla odważnych cieszą się ogromnym powodzeniem wśród młodych gości i z pewnością zostaną zapamiętane na długo. Wybierając tego typu konkursy trzeba mieć jednak specyficzne poczucie humoru i pewność, że nie będą zbyt przaśne i nie wywołają zniesmaczenia gości.

 • Przelewanie wody – w zadaniu tym udział biorą pary. Panowie wkładają sobie w spodnie puste butelki, a panie przelewają do nich wodę, by jak najwięcej trafiło do butelki. Następnie puste szklanki stawiane są na podłodze, a mężczyźni bez użycia rąk przelewają wodę spowrotem do szklanki. Wygrywa para, która przeleje najwięcej wody. Zabawa ta jest o tyle niebezpieczna, że nie tylko może spotkać się z niechęcią części zgromadzonych gości, ale też pozostawić mokre spodnie.
 • Ciasteczko – panie na brzuchach lub dekoltach kładą ciastko, zadaniem panów jest je zjeść, oczywiście bez użycia rąk. Zazwyczaj do zabawy zaprasza się Parę Młodą, świadków i parę, która wcześniej wylosowała welon i muchę.
 • Znajdź swoją żonę – zabawa polega na rozpoznaniu swojej partnerki/ partnera poprzez dotykanie części ciała ustawionych w rzędzie innych osób. Szukając żony pan młody może na przykład chwytać za kolana, a w śmielszej wersji za pośladki. Pani młoda i świadkowa szukają partnerów dotykając ust lub klatki piersiowej. Wszystko to oczywiście z zakrytymi oczami.
 • Most – zasady tej zabawy są proste. Panowie przeczołgują się po podłodze pomiędzy nogami pań. Niekiedy zabawa przyjmuje też wersję, w której panie przechodzą najpierw nad miskami z wodą, następnie mają zawiązywane oczy i przechodzą tak samo, ale tym razem na miejscu misek leżą panowie.
 • Pompki – panowie robią pompki nad swoimi partnerkami. Wygrywa oczywiście ten, który zrobi najwięcej.

Oczepinowe zabawy z klasą

Nawet na weselach osób, które nie są zwolennikami oczepin, nie powinno zabraknąć atrakcji dla gości. Zabawy oczepinowe mogą być zabawne, a jednocześnie eleganckie. Oprócz podstawowych, znanych wszystkim atrakcji warto zaplanować:

 • Test zgodności – małżonkowie siadają do siebie tyłem na środku sali. Dostają do ręki po dwie tabliczki podpisane „On” i „Ona”. Wodzireja zadaj pytania, w stylu „Kto pierwszy zainicjował pocałunek?”, „Kto będzie wynosił śmieci?”, „Kto lepiej gotuje? „
 • Baloniki z wróżbą – w napompowanych balonach ukryte są karteczki z poleceniami. Pani Młoda i jej mąż przebijają kolejno baloniki, odkrywając zdania, w stylu: „Zawsze będę robił/a kawę”, „To ja będę gotować”, „Będę trzymać kasę” itp.
 • Taniec na gazecie – rozrywka dla par. Każda z nich otrzymuje stronę dużej gazety i zaczyna taniec. Wodzirej co chwilę zmienia melodię, a po kilku minutach zatrzymuje muzykę i nakazuje, by złożyć gazetę na pół. Sytuacja powtarza się kilkukrotnie. Wygrywa para, która zatańczy na najmniejszym skrawku papieru, nie dotykając podłogi.
 • Tykająca bomba – najpierw należy włożyć do pudełka ustawiony na konkretny czas budzik, lub telefon, pełniący funkcję tykającej bomby. Nikt nie wie, po jakim czasie nastąpi „wybuch” . Pudełko przekazywane jest z rąk do rąk. Aby móc je podać dalej, należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie zadane przez wodzireja. Zazwyczaj tworzy się dwie drużyny, które naprzemiennie podają sobie pudełko. Przegrywa ta, która odpowie na mniej ptań nim nastąpi „wybuch”, albo której członek akurat ma w rękach pudełko.
 • Wycieczka do Zoo – w zabawie udział może wziąć kilkanaście osób, które podzielone są na dwie drużyny. W każdej z nich poszczególni członkowie otrzymują role np. taty, mamy, dzieci, czy zwierząt. Następnie wodzirej czyta historię. Osoba, której rola zostanie wyczytana musi wstać, okrążyć rząd krzeseł i usiąść na swoim miejscu. Wygrywa ta drużyna, która szybciej wykona zadanie.

Zabawy oczepinowe mogą być bardzo ciekawą atrakcją i umileniem imprezy. Warto jednak wcześniej uzgodnić z zespołem weselnym lub DJ- em, jakie zabawy są akceptowalne, a jakich Młodą Para woli uniknąć. Dzięki temu wesele będzie wyglądało tak, jak wymarzyli je sobie Młodzi.