Trzy trendy ślubne na rok 2023 – sprawdź, co jest modne!

trendy ślubne 2023

Wesela w nowym roku zdecydowanie różnią się od imprez organizowanych jeszcze kilka lat temu. Pandemia, inflacja oraz zmienne preferencje konsumentów wpłynęły mocno na aranżację zaślubin, które w tym sezonie przybierają mniej oficjalną formę i są skromniejsze. Oto 3 rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, organizując przyjęcie weselne w tym sezonie.

1. Menu, które uwzględnia potrzeby wszystkich gości

Modny tort ślubny to minimalistyczny wypiek, z efektownymi dekoracjami wykonanymi z jadalnego papieru. Design słodkości ma być lekki, dlatego torty ślubne w tym sezonie są ozdobione falbankami, piórkami i delikatnymi kwiatami. Popularne smaki stanowią wybrane owoce, biała i palona czekolada. Menu obiadowe nie ocieka tłuszczem i nie jest okraszone w dużej mierze mięsiwem, ale tworzą je wyszukane dania jarskie i wegetariańskie, stworzone z produktów wysokojakościowych, dostarczanych głównie od lokalnych farmerów. Wśród alkoholi powinien znaleźć się szampan i wódka, ale coraz częściej uczestników wesela raczy się koktajlami (i to przed ceremonią!) oraz rzemieślniczymi piwami. W dobrym tonie jest również podanie do obiadu wybranego wina, które będzie się ściśle komponować z weselnym menu.

2. Para młoda w nowej odsłonie

W stylizacji ślubnej dominują w tym sezonie duże kokardy – panna młoda wkłada gładką, satynową suknię oraz biżuterię, którą stanowią perły. Kreacja ma być zwiewna, prosta i lekka, tak by gwarantowała pełną swobodę ruchów. Do łask w stylizacji ślubnej wracają transparentne rękawiczki – zarówno krótkie, jak i długie. W 2023 roku standardowe bukiety zostaną zamienione na bardziej surowe kompozycje kwiatowe z długimi łodygami, które są naturalistyczne i oryginalne. Ramiona panny młodej osłania ślubna peleryna, która zastępuje płaszcz i etolę. Strój nawiązuje do mody lat 20 i eksponuje połączenie stylowego retro oraz prostoty. Pan młody nie jest skazany tylko na czarny garnitur. Dużą popularnością cieszy się bordo, granat i szarości. W jesiennym sezonie warto sięgać po ślubne garnitury w odcieniu brązów, a nawet orchy, choć dla mężczyzn, którzy chcą poczuć się wyjątkowo, poleca się również power suit, czyli garnitur prążkowany.

3. Nietypowe miejsca zaślubin oraz inne ułożenie stołów

Niestandardowe ułożenie miejsc krzeseł i stołów na weselu ma sprzyjać bliskości i stanowić niebanalną, mniej pałacową dekorację. Prostokątne podkowy są przekształcane w mniej pospolite układy, które mają racje bytu na większych i otwartych przestrzeniach, modnych w tym sezonie ślubnym. To przede wszystkim faliste ułożenie miejsc siedzących w kształcie litery S lub klasycznego węża. Na organizacje wesel w otwartych namiotach czy szklarniach decyduje się coraz więcej młodych par. Podobnie jak na śluby w malowniczym terenie – pod wiekowym dębem, nad rzeką czy też w zagajniku. Coraz częściej zamiast gustownych sal balowych z lustrami wybiera się zmodyfikowane stodoły o sielskim klimacie. Modne są wesela organizowane na ranczu, czy też podkreślające pasje młodej pary, np. o tematyce podróżniczej lub sportowej, a nawet organizowane w zabytkowej bibliotece z historią w tle.

Duże znaczenie ma też dbałość o kameralny nastrój – na modnym weselu skraca się dystans poprzez dodatkowe atrakcje i wspólny koktajl, jeszcze przed momentem zaślubin. Ma to służyć wspólnej zabawie i lepszemu poznaniu się wszystkich uczestników. Druhny nie muszą mieć jednakowych sukien, a goście zamiast masowych upominków dostają od pary młodej własnoręcznie napisane liściki.