Jak nosić ślubne spinki do mankietów?

Ślubne spinki do mankietów, mimo że nie są szczególnie widocznym elementem biżuteryjnym, to nadają elegancji całej stylizacji. Zazwyczaj o ostatecznym odbiorze ubioru decydują niewielkie detale, podkreślają one styl kompozycji. Wybór spinek na rynku jest duży, różnią się one miedzy sobą formą, kształtem, kolorem i wzornictwem. Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby spinki do mankietów prezentowały się w odpowiedni sposób.

Kiedy warto założyć spinki do mankietów?

Założenie spinek do mankietów podnosi rangę i elegancję całego ubioru, dlatego warto korzystać z nich podczas szczególnych okazji. Do takich uroczystości można zaliczyć:

– własny ślub,

– wystawny bal,

– uroczyste spotkanie,

– wieczorną galę.

Spinki do mankietów dobrze się łączą ze smokingiem i frakiem, ale zestawieniu z garniturem jednorzędowym również mogą się dobrze prezentować. Należy pamiętać, aby swoją formą i zabarwieniem współgrały z zegarkiem, ponieważ jest to biżuteria, która jest z reguły widoczna razem ze spinkami. Jeśli zegarek ma srebrne zabarwienie, spinki również powinny być w podobnym kolorze, ponieważ zestawienie, kiedy zegarek jest złoty, a spinki srebrne i odwrotnie, nie jest najbardziej udane. Zegarek nie może mieć także zbyt obfitych kształtów, w takim wypadku mankiet ze spinką opiera się na nim i niefortunnie zagina. Wzornictwo spinek powinno być także dostosowane do okazji, decydując się na ślubne spinki do mankietów, Pan Młody powinien zwrócić uwagę, aby pasowały również do sukni i biżuterii Panny Młodej.

 Ślubne spinki do mankietów a dobór koszuli

Większość koszul, nawet tych wyjątkowo eleganckich nie jest dostosowana do noszenia spinek, ponieważ mają guziki. Idealnym rodzajem mankietu, który dobrze prezentuje się ze spinkami, jest mankiet francuski. Składa się on z dwóch części, które są łączone w jeden element, w otwór wkładana jest spinka i spaja całość. Jeszcze bardziej subtelną formą jest mankiet neapolitański, który ma więcej zdobień i jest finezyjnie wywinięty. Trzeba również zwrócić uwagę, aby mankiet koszuli w połączeniu z rękawem marynarki nie był zbyt krótki, ponieważ wówczas spinki nie prezentują się dobrze. Właściwa długość jest wtedy, kiedy mankiet koszuli jest dłuższy o 2-3 cm.

 Spinki do mankietów – najważniejsze zasady

Odpowiednio dobrane spinki do mankietów są sygnałem, że właściciel docenia wagę spotkania, w którym bierze udział. Aby w odpowiedni sposób nosić spinki do mankietów, należy przestrzegać kilku zasad:

  • Mankiet koszuli powinien być we właściwy sposób wyeksponowany i lekko wystawać spod marynarki.
  • Spinki ze srebrnymi zdobieniami pasują do koszul w chłodnym odcieniu, z kolei złote zabarwienie spinek harmonijnie współgra z koszulami i garniturami w cieplejszych kolorach.
  • Spinki do mankietów muszą pasować do pozostałych elementów męskiej biżuterii, zalicza się do niej klamra na pasku i zegarek.
  • Zarówno ślubne spinki do mankietów, jak i inne, które mają dodatkowe zdobienia, powinny współgrać z jakimś elementem stroju osoby towarzyszącej, np.  kolorem lub fasonem sukienki.

Spinki zawsze trzeba dobierać kolorem i wzornictwem do charakteru uroczystości, obowiązują podobne reguły jak przy innych elementach oficjalnego stroju, im prostsza forma, tym bardziej formalna.