Dlaczego odpowiedni dobór spinek do mankietów jest tak ważny?

Panowie w porównaniu z paniami mają znacznie mniej możliwości na podkreślenie swojej elegancji w zależności od okoliczności. Dobry zegarek oraz idealnie skrojony garnitur lub smoking to podstawowe atrybuty męskiego, eleganckiego wyglądu. Jednak równie ważne są inne małe szczegóły, które pozwalają na podkreślenie całości stylizacji. Szczegółem, który na pewno zwraca uwagę, są eleganckie guziki oraz spinki do mankietów. W poniższym tekście przyjrzymy się właśnie spinkom.

Spinki do mankietów, trochę historii

Już w czasach średniowiecznych, męska populacja ozdabiała sobie mankiety koszuli, aby podkreślić swoją pozycję oraz zwrócić na siebie uwagę. Spinki do mankietów upowszechniły się jednak nie tak dawno, bo w XIX wieku, z powodu dość błahego: mankiety mocno wykrochmalonej koszuli arystokracji nie dało się zapiać, na klasyczny guzik. Elitarny rodowód spinek do mankietów sprawił, że obecnie wykorzystuje się je głównie w formalnych i wyjątkowych stylizacjach.

Okazje do założenia spinek do mankietów

Jak już wspomniano wcześniej, spinki są elementem stroju formalnego, co oznacza przede wszystkim założenie koszuli z długim rękawem. Koncert w filharmonii, ważna gala lub konferencja, są idealnymi okazjami do tego typu stylizacji. Coraz chętniej spinki wykorzystuje się podczas stylizacji ślubnej. Dla pana młodego jest to niezwykła okazja, aby się wyróżnić i zwracać na siebie uwagę. Ślubne spinki do mankietów, są coraz chętnej proponowanym elementem stroju przez wielu współczesnych stylistów, którzy przygotowują przyszłego pana młodego, do najważniejszego dnia w jego życiu.

Ślubne spinki do mankietów — jak je dobierać, aby w ten dzień wyglądać wyjątkowo?

Dzień ślubu to dzień wyjątkowy, właśnie dlatego, warto zadbać o jak najszykowniejszy wygląd pana młodego. Podczas doboru spinek do ślubnej stylizacji warto pamiętać o trzech zasadach:

– spinki powinny stylem pasować do formalności stroju, jeśli np.: pan młody zakłada elegancki smoking, spinki ze śmieszną stylistyką, nie są dobrym pomysłem;

– jeśli ślub odbywa się wieczorem, spinki powinny mieć prostą i klasyczną formę;

– jeśli cała uroczystość odbywa się w plenerze, można postawić na bardziej casualowy strój, i również w takim stylu można dobrać spinki;

Spinki do mankietów — jak je dobierać do innych stylizacji?

Najbardziej eleganckie i klasyczne, będą ślubne spinki do mankietów, które najczęściej są wykonane ze szlachetnego kruszcu. Na rynku jednak są dostępne inne modele spinek, które z powodzeniem można wykorzystać w mniej formalnych stylizacjach. Co ważne, aby dobrać je odpowiednio, wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami:

– kolor spinek powinien być identyczny, jak reszty dodatków, takich jak np.: kolor klamry paska od spodni lub bransoleta zegarka;

– spinki powinny być dopasowane do okoliczności, na te formalne okazje spinki powinny mieć proste kształty i być wykonane ze srebra, złota lub innego metalu szlachetnego. Do stylizacji bardziej casualowych spinki mogą mieć luźniejszy charakter;

– kolor spinek dobieramy do koloru koszuli. Do białej koszuli najlepiej pasują spinki wykonane ze srebra. Warto pamiętać, aby spinki nie kontrastowały z koszulą kolorystycznie.

Dobór spinek do mankietów nie jest wcale taki trudny, ale jest bardzo ważny

Swoją przygodę z noszeniem spinek do koszuli, warto rozpocząć od stylizacji formalnych, wynika to z faktu, że ich dobór jest wtedy stosunkowo prosty, wybieramy minimalizm i klasykę. W przypadku innych, mniej formalnych stylizacji, dobór spinek do mankietów stanowi dużo większe wyzwanie, jednak również w tym przypadku, wystarczy odrobina praktyki. Dobierając spinki do takiego stroju, warto pamiętać, aby zawsze były one uzupełnieniem reszty dodatków, takich jak pasek do spodni lub bransoleta zegarka.