Bakterie mogą wywoływać rozmaite schorzenia. Zanim jednak dobierze się odpowiedni lek, należy postawić prawidłową diagnozę, znaleźć pierwotne źródło problemu. Stosowanie antybiotyków ma negatywny wpływ na organizm, ale czasem stają się one konieczne. Często wykorzystywanym lekiem podczas zakażeń bakteryjnych jest Zinnat, który może mieć postać tabletek lub granulatu. Zawarta w leku substancja czynna hamuje namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów, co przyspiesza powrót do zdrowia i łagodzi nieprzyjemne objawy chorobowe. Zinnat może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia.
Jak działa Zinnat i w jakim celu się go przepisuje?
Lek Zinnat może być stosowany w przypadku każdego zakażenia bakteryjnego wywołanego przez patogeny wrażliwe na działanie cefuroksymu, czyli substancji czynnej o działaniu antybiotycznym. Wskazaniami do jego stosowania są stany zapalne, które obejmują ucho środkowe, gardło, zatoki, płuca, klatkę piersiową, układ moczowy, skórę, tkanki miękkie. Po lek Zinnat sięga się również przy wykryciu boreliozy, ale tylko we wczesnym stadium schorzenia. Antybiotykoterapia trwa najczęściej nie dłużej niż 7 dni. W przypadku niektórych jednostek chorobowych okres leczenia może zostać wydłużony do 14 lub 21 dni, dotyczy to przede wszystkim boreliozy i zapalenia nerek.
Wiele osób ma tendencję do przerywania leczenia antybiotykiem, gdy tylko wystąpi poprawa, co jednak nie jest właściwe. Zwiększa się ryzyko nawrotu choroby, nasilenie objawów i pojawienie groźnych powikłań. Chorobotwórcze drobnoustroje mogą uodpornić się na działanie preparatu. Decyzję o zakończeniu leczeniu może podjąć wyłącznie lekarz. Zinnat zaburza syntezę ścian komórkowych patogenów, przez co tracą one zdolność do namnażania się i umierają na skutek śmierci komórki bakteryjnej. Na substancję czynną zawartą w leku są wrażliwe różnego rodzaju bakterie tlenowe gram-dodatnie, bakterie tlenowe gram-ujemne i krętki.
Jakie skutki uboczne mogą wystąpić podczas przyjmowania leku Zinnat?
Stosowanie leku Zinnat wiąże się z możliwością wystąpienia różnych działań niepożądanych. Nie dotyczy to każdego pacjenta, ale często pojawiają się zakażenia grzybicze, bóle i zawroty głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunka ból żołądka). Dochodzi również do zwiększenia liczby leukocytów w krwiobiegu i nadaktywności enzymów wątrobowych. Rzadziej pacjenci doświadczają wymiotów, wysypek skórnych. Na liście zgłaszanych działań niepożądanych przy stosowaniu leku Zinnat są również zapalenie wątroby, reakcje skórne i alergiczne, ciężka biegunka, wysoka temperatura, niedokrwistość hemolityczna. Niektóre skutki uboczne powinny zostać natychmiast zgłoszone lekarzowi. Zaliczają się do nich: wysypka z pęcherzami pierścieniowym, ciężka reakcja alergiczna (obrzęk, trudności z oddychaniem, wypukła i swędząca wysypka), reakcja Jarischa-Herxheimera (gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe i głowy, wysypka na skórze), ciężka biegunka z domieszką krwi i śluzu oraz gorączka, przerost grzyba candida.
Źródło: Zinnat – Medyk Online