Znajdujesz się: Home / Do poczytania / Suknia ślubna, co jest istotne?

Suknia ślubna, co jest istotne?

 

Porady konsultantki ślubnej i właścicielki salonu Splendor w Warszawie.

 

SUKNIA ŚLUBNA

 

W historii mody suknia ślubna najwolniej ulegała postępującym po sobie zmianom. Zawsze była ukoronowaniem marzeń pokoleń kobiet o tym jedynym dniu w życiu związanym z radością i świętem, ukształtowanym w snutych przez lata wyobrażeniach. Suknia ślubna jest tak piękna, jak piękne są jej poszczególne części, którą tworzą ostateczną całość.W każdym modelu sukni bez względu na jej rodzaj, efekt końcowy zależy od dynamiki współpracujących ze sobą poszczególnych elementów.

Zanim zdecydujesz się na zakup zwróć uwagę na następujące elementy, z których każdy jest ważny oddzielnie, a w końcu wszystkie razem muszą współgrać jako całość.

 

 

FASON

Określa kształt sukni. Jest to najbardziej istotny element oceny, jako że fason jest jej fundamentem, wyznacza jej charakter i nastrój.


 

DEKOLT

 

Ważny jest z dwóch powodów. Nie tylko jest to część sukni, którą zauważa się jako pierwszą, ale tworzy on oprawę twarzy. Jeśli twarz traktować jako portret, to dekolt jest jego ramą.

 

TALIA

 

Jest to poziomy szew łączący gorset ze spódnicą. Wraz z dekoltem i rękawami talia sukni dopełnia jej fason i określa w pełni charakter. Jest odpowiedzialna za kształt i równowagę całości projektu.

 

RĘKAWY

 

Mogą swoim krojem wykończyć rysunek dekoltu i podtrzymać równowagę sukni. Ich długość w dużej mierze może zależeć od pory roku, w której bierzemy ślub, jak również od tego, jak bardzo chcemy odsłonić ramię.

 DŁUGOŚĆ

 

Długość sukni ślubnej uległa największej zmianie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Do I Wojny Światowej obowiązywały suknie o długości "do podłogi", pod koniec lat dwudziestych skrócono je "do kolan", a następnie w latach trzydziestych przedłużono "do łydki". Suknie "mini" zaczęły swoją karierę w latach sześćdziesiątych. Od tego okresu długość sukni stała się w rzeczywistości kwestią osobistego wyboru, a także formalnego charakteru ślubu. Przyjęło się uważać suknię długą za najbardziej formalną. Te, których długość waha się od połowy łydki do kostki - za pół formalną, a suknie do kolan i krótsze za nieformalne lub niekonwencjonalne - "dla odważnych".

  

MATERIAŁY

 

Fason, krój, drapowanie, pora roku w której odbywa się ślub, są ważnymi czynnikami wpływającymi na wybór materiału do jej uszycia. Styl i fason sukni o tym samym wzorze może ulec zmianie w zależności od materiału, który zostanie użyty. Niektóre tkaniny przylegają do ciała, są ciężkie i plastyczne. Inne od niego odstają, są lekkie i kruche. Wśród najbardziej popularnych tkanin stosowanych w sukniach ślubnych mamy satynę, taftę, organzę, szyfon i tiul. Te ostatnie używane w wielu warstwach ze względu na ich lekkość i przeźroczystość.

 

KORONKA

 

Subtelne wzory i sploty koronek od zawsze towarzyszyły sukniom ślubnym. Dzisiejsza Panna Młoda wybierając dla siebie suknię z koronką oddaje hołd wielowiekowej tradycji w której koronka była nieomal synonimem sukni ślubnej.

 


 

PRZYSTROJENIE

 
Jest jak przysłowiowa wisienka na torcie. Dobrze dobrane - dodaje sukni blasku i indywidualnego rysu. Z czasem zrezygnowano z przepychu i bogactwa przystrojeń, które obowiązywały w XVIII i IX wieku. Dziś najczęściej stosuje się jeden mocny akcent, którego celem jest wzmocnienie faktury materiału, jego rozświetlenie i ożywienie całości modelu.

 

SPÓDNICA

 

To część sukni, która świadczy o jej osobowości. Kilka dobrze rozmieszczonych akcentów jest w stanie zmienić jej charakter. Można zmieniać jej długość i objętość, stylem i rodzajem materiału dodać romantyczności i głębi. Sposobem drapowania, ilością materiału i różnorodnością podczepień stworzyć wrażenie "ruchu i zgiełku". Odpowiednio umiejscowione rozcięcia i plisowanie dodają niezbędnego seksapilu, a falbany i draperie są ostatecznym, poetyckim akordem.

 

TREN

 

Tren, bardziej niż każdy inny element sukni ślubnej ma zdolność do "przekształcania się". Jest to wydłużona część sukni u jej tyłu, leżąca na podłodze, przesuwająca się za Panną Młodą - jakby oznaczająca jej szlak przemarszu. Do sukni o stylu formalnym najczęściej stosuje się tren długi. Dla wygody można go podpinać, lub po ceremonii odpiąć całkowicie.

Długość trenu w zasadzie ustala się dowolnie w zależności od charakteru sukni, rodzaju uroczystości i oczywiście indywidualnych gustów.

 

KOLOR

 

Tradycyjnym kolorem sukni ślubnej jest kolor biały. W praktyce należy kolor sukni dobierać do osoby, jej koloru skóry i koloru włosów. Z tego powodu modne są różne odcienie ecru - od jasnego do ciemnego. Coraz więcej projektantów używa innych kolorów. Począwszy od platyny do złotego, przez odcienie różu i lawendy aż do błękitów. Stosuje się także koronki lub hafty w różnych kolorach.


 Zdjęcia: Magdalena Kasprowicz