Znajdujesz się: Home / Do poczytania / Jaki bukiet, o jakiej porze roku?

Jaki bukiet, o jakiej porze roku?    Każda z par szykujących się do ślubu w pewnym momencie staje przed decyzją, z jakich kwiatów zrobić bukiet i dekoracje ślubne. Jedni mają ulubione gatunki, któe konecznie chcieliby aby znalazły się w bukiecie, inni nie znają się na gatunkach, ale zależy im na konkrentych kolorach.

Czym więc kierować się w podjęciu takiej decyzji? Jak ją w ogóle podjąć?

Idealnie by było gdyby kwiaty, które nam się najbardziej podobają, były dostępne w dniu naszego ślubu. Tak jednak często niestety nie jest, bowiem jak wiadomo, każda roślina ma ściśle określony okres kwitnienia, który nie zawsze daje się przesunąć.

I tu musimy postawić sobie podstawowe pytanie: czy stawiamy nakwiaty sezonowe i wybieramy z dostępnych w danym okresie, czy sprowadzamy kwiaty z Holandii?

    Pierwszy sposób pozwoli nam wtopić się w naturę i zaoszczędzić koszty. Drugi na pewno wyróżni nas z tłumu, jednakże będzie bardzo kosztowny i niezawsze możliwy do zrealizowania. Wiąże się z ryzykiem niedostania interesujących nas gatunków, a na pewno sprawi, że na nasze dekoracje wydamy kilkukrotnie więcej pieniędzy, niż wtedy gdy zdecydujemy się na dekoracje sezonowe.

Zachęcam do skorzystania z usług doświadczonego florysty, z którym można porozmawiać o oczekiwaniach, powiedzieć na czym nam zależy, czy jest to jakiś konkretny kwiat, kolor, styl, czy kształt. Osoba ta podpowie i doradzi. Tym bardziej, jeśli nie jesteśmy zdecydowani.

   
    Jeśli jednak zdecydujecie się wybrać kwiaty sezonowe, postaram się przybliżyć Wam dziś, z jakich kwiatów można zrobić bukiet, czy dekoracje dla każdej z pór roku.

Dekoracje wyglądają najpiękniej, gdy wtapiają się w naturę, tzn. są odpowiednie do otaczającej nas pogody. Dlatego na wiosnę najlepiej jest się zdecydować na typowo wiosenny bukiet, a jesienią na jesienny. Taka zasada pozwoli nam uniknąć wpadek i zwiększonych kosztów dekoracji.

Zatem jakie kwiaty dostępne są w pierwszym kwartale roku?

Styczeń, luty i marzec to miesiące roślin cebulowych: tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków.

W bukiecie sprawdzą się też anemony, pełniki, amarylisy, wax, veronica i bez.

Można też dodać astry i chryzantemy w przeróżnych kolorach. Szczególnie popularna jest odmiana santini. Pojawia się też w sprzedaży hortensja.


   


        Kwiecień, maj i czerwiec to dobry okres, by zamóić bukiet z lwią paszczą czy bzem. Maj to miesiąc konwalii. Powinny być też dostępne: groszek pachnący, kalina i floks. Zaczynają królować w tym czasie peonie. Nadal kupimy tulipany czy narcyzy, chociaż ich sezon już się wtedy kończy.


   


    Liiec, sierpień i wrzesień to czas, kiedy peonie ustępują miejsca daliom. Możemy zaplanować bukiet z celozją, tawułką, jarzmianką czy hypericum. Lato to czas słoneczników i amarantusa. W ciepłych kolorach kupimy też miechunkę, leucospermum i croccosmię. Z niebieskich i fioletowych, dostępna jest hortensja, ostróżka, scabioza, czosnek i gentiana.


    Październik, listopad i grudzień to czas na wrzosy, chryzantemy i astry. Zaczynają pojawiać się tulipany, anemony i pełniki. Z dodatków dostępne są skimmia i sedum, ilex, trachelium i veronica. To dobry czas na bouwardię i scabiozę. Kupimy jeszcze ostróżkę, amarantus, tawułkę, lwią paszczę i agapantus.

 

    Przez cały rok dostępne są: róża, alstromeria, anturium, calla, goździk, gerbera, eustoma, frezja, aster, lilia oraz storczyk.


    Podany powyżej kwiaty, to oczywiście pewien wycinek najbardziej popularnych kwiatów, wykorzystywanych w ślubnych dekoracjach. O dostępność odpowiedniego koloru danego gatunku kwiatu, na konkretny termin, najlepiej spytać florystę.

Ważnym jest pozostawienie wolnej ręki takiej osobie w przypadku, gdy dostawca kwiatów nie przywiezie floryście zamówionych gatunków. akie sytuacje niestety czasem się zdarzają, lecz doświadczony bukieciarz, znając preferencje młodej pary, umiejętnie wymieni jeden gatunek na drugi, tak, aby charakter dekoracji zostł zachowany i spełniał oczekiwania.

 
       

Porad udzieliła specjalistka z zakresu dekorowania i florystyki z firmy PASTELOWE KWIATKI.

www.pastelowekwiatki.blogspot.com